دسته بندی محصولات
اخبار و مقالات

تاثیرات ناشی از افزایش دلار در بازار آهن

تاثیرات ناشی از افزایش دلار در بازار آهن
تاثیرات ناشی از افزایش دلار در بازار آهن
آهن استیل یکتا
  • تعداد بازدید : ۱۵۰۸
  • تاریخ انتشار‌ : ۱۹ مهر ۱۴۰۱
  • نوشته شده توسط : تیم آهن یکتا

افزایش قیمت دلار

روزهای اخیر در بازار ارز شاهد افزایش قیمت دلار بود، همچنین براساس قیمت روز آهن ، افزایش نرخ دلار تأثیر مستقیمی در نرخ محصولات فولادی داشته و بازار شاهد افزایش قیمت‌ آهن‌الات بود.در بورس کالا نیز تقاضای چندانی برای محصولات اولیه از قبیل شمش مشاهده نشد، اما به‌ ظاهر میزان خریداران در مقایسه با روزهای گذشته تاحدودی افزایش داشته است. از اثرات تصمیمات سیاسی جاری بر افزایش نوسان قیمت‌ها چه در بازار آهن و چه در نرخ دلار، می‌توان به مذاکرات وین اشاره کرد که این روزها اتفاق قابل ملاحظه‌ای در آن رخ نداده و روند آن به‌آرامی طی می‌شود اما با این حال در هر نوسانی که در نرخ‌ها اتفاق می‌افتد بی‌تأثیر نیست.

نقش دلار بر اقتصاد ایران

از بین مصالح ساختمانی آهن را کاربردی ترین مورد دانسته اند. تاثیرات قیمت دلار بر آهن به دلیل همین مسئله بسیار اهمیت پیدا می کند. وابستگی بالای ایران به تغییرات قیمت دلار سبب می شود که قیمت همه مصالح و ابزارها تحت شعاع قرار گیرد. به طوری که حتی افزایش یا کاهش جزئی قیمت دلار به صورت مستقیم بر قیمت دلار اثر گذار است. در طی دهه های گذشته تعداد نوسان های ناگهانی قیمت دلار و آهن افزایش پیدا کرده است.

نقش دلار بر اقتصاد ایران

نوسانات فضای بازار آهن

از دگر سو همانطور که روز گذشته نیز اشاره شد با تمدید مجوزهای صادرات توسط کارگروه تنظیم بازار، با وجود افزایش قیمت‌ها تفاوت چندانی از نظر افزایش یا کاهش تقاضا در بازار آهن رخ نداد. با این تفاسیر فضای بازار آهن در این ایام پر از نوسان است و در روز گذشته مدام قیمت‌های محصولات با تایید و قیمت افزایشی دوم و سوم اعلام شد. اما با این‌ حال رشد بیش‌ از اندازه قیمت‌ها در طولانی مدت توجیهی ندارد.

اما گزارش‌ها از قیمت روزانه آهن بیانگر رشد قیمت میلگرد در اغلب مبادی فروش بود اما با این‌حال بعضی شرکت‌ها افزایش قیمت نداشتند. همچنین قیمت ناودانی و قیمت نبشی در اغلب شرکت‌ها رشد ۱۵۰ الی ۲۰۰ تومانی را تجربه کرد.

همچنین قیمت پروفیل نیز با رشد ۱۰۰ تومانی مواجه بود و تیرآهن هم در قسمت‌های شاخه‌ای و کیلوفروشی با رشد محسوسی اعلام قیمت شد.

عرضه ورق گرم در بورس کالا

اخبار روز گذشته حاکی از این است که شرکت فولاد مبارکه در پی تقاضای انجمن فولاد و نوردکاران سرد، ورق گرم را در بورس کالا عرضه کرده است تا تولیدکنندگان ورق سرد از این محصول استفاده کنند. این محصول که در بورس کالا با عنوان «ورق گرم نوردکاران» ارائه می‌شود به دستور وزیر صمت در جهت تثبیت بازار ورق استیل انجام گرفته است. در همین راستا روز گذشته ۴۰ الی ۵۰ درصد ظرفیت ماهانه ورق گرم در بورس کالا عرضه شد، به همین دلیل تولیدکنندگانی که مواد اولیه خود را از طریق بورس کالا خرید می‌کنند موظف هستند تا بالای ۹۰ درصد ورق گرم که تهیه می‌کنند، در بورس کالا ورق سرد ارائه کنند.

تاثیرات قیمت دلار و طلا بر آهن آلات

تاثیرات قیمت دلار بر نوسانات ارزی بازار آهن

تاثیرات قیمت دلار بر آهن باعث شده است که تولید دستگاه های مورد نیاز در صنعت ساخت و ساز ایران تا حد زیادی کاهش پیدا کند. تغییرات روز افزون بازار ارزی آهن سبب افزایش میزان صادرات شده است. مواد اولیه و ضروری همواره تحت شعاع تغییرات نسبی قیمت دلار بوده اند. آهن بیشتر از موادی همچون سیمان و تیرچه تحت تاثیر تغییرات قیمت ارزی است.

 تولید بخشی از نیاز کشور در ایران سبب می شود که برخی اوقات در بازار تولید آهن، ثبات ایجاد شود. اما این ثبات همیشگی نیست. مواد اولیه تولید آهن نیز در شرایط تحریم قرار دارند. به همین دلیل تولید آهن خالص و مرغوب در ایران کاری بسیار دشوار است. سولفور و منیزیم و منگنز نیز بر اثر تغییرات ناگهانی بازار ارز، دچار تغییرات اساسی شده اند. تاثیرات قیمت دلار بر آهن و مواد اولیه سازنده آن نیز در این جا به خوبی خود را نشان داده است.

تاثیر تغییرات قیمت آهن بر روی میزان تقاضای آن

تاثیرات قیمت دلار بر آهن با افزایش قیمت نهایی آن در ابتدا خود را نشان داد. در بازه زمانی مربوط به سال های گذشته با کاهش قیمت دلار شاهد ریزش ناگهانی قیمت آهن آلات بودیم. اما طی سال های پیش رو این نوسانات کاهش چشمگیری خواهد داشت. میزان تقاضا و عرضه محصولات در زمان افزایش نرخ دلار افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. افزایش میزان سفارشات آهن در پی افزایش نرخ دلار کاملا طبیعی است. در زمان کاهش نسبی نرخ دلار نیز شما تغییرات بسیار زیادی را شاهد خواهید بود. رابطه کامل قیمت آهن بر اساس نمودارهای مخصوص قیمت دلار مشخص خواهد شد.

قیمت نهایی دلار بر روی تغییرات نهایی قیمت آهن بسیار موثر است. این تغییرات در نتیجه تاثیرگذاری قیمت دلار بر روی روابط اقتصادی خاورمیانه و اروپا ایجاد می شود. نوسانات ارزی موجود در سطح بازار بر روی اقتصاد بازارهای بین المللی اثرگذاری مستقیمی خواهند داشت. در نهایت اقتصاد بخش خاورمیانه وابسته به تغییرات قیمت دلار است. تامین منابع اولیه تولید آهن از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهم ترین دلیل تاثیرات قیمت دلار بر آهن در نتیجه وجود همین عوامل می باشد. قیمت منابع انرژی وابستگی شدیدی به قیمت نهایی دلار دارد. در بین این منابع میلگرد و آهن دارای بیشترین رابطه مستقیم با قیمت دلار هستند. به طوری که در شکل بالا نیز به وضوح رابطه تنگاتنگ این دو مشاهده می گردد.

با بالارفتن میزان نمودار نارنجی، قیمت دلار نمودار قیمت آهن نیز بیشتر از قبل بالاتر می رود. نمودار آبی پایینی، سرعت تغییرات قیمت آهن و اثرگذاری تاثیرات قیمت دلار بر آهن را به خوبی نشان می دهد. حضور این دو نمودار در کنار هم اثبات کننده رابطه نهایی قیمت دلار بر روی قیمت آهن است. در برخی موارد قیمت دلار افزایش ناگهانی و بسیار شدیدی داشته است. به خوبی می توانید در نمودار اثر این تغییرات را بر روی نمودار قیمت آهن شاهد باشید. تقریبا در هر جا که نمودار قیمت دلار افزایش داشته است، نمودار آهن نیز به سمت بالا حرکت کرده است.

پیش بینی تاثیرات قیمت دلار بر آهن

تاثیرات قیمت دلار بر روی قیمت آهن

تاثیرات قیمت دلار بر آهن به صورت رابطه یک طرفه شاخص دلار و قیمت نهایی آهن خود را نشان می دهد. شاخص نهایی دلار و معاملات انجام گرفته بر روی سنگ آهن موردی است که به صورت تخصصی بررسی خواهد شد. در تمامی نمودارهای مربوط به قیمت گذاری آهن، این دو مورد تاثیر مستقیمی بر روی یک دیگر داشته اند. قیمت آهن بر اساس نوسانات بین المللی دلار تعیین می شود.

به نوعی نمی توان گفت که قیمت آهن تنها بر اساس نوسانات خود تغییر می کند. بیشتر تغییرات آن وابسته به تغییرات ارز و دلار بین المللی است. از این رو تاثیرات قیمت دلار بر آهن پیچیده تر از سایر تغییرات وابسته به ارز است.

اثر مهم دیگر تغییرات ارزی ایجاد یک تعادل واقعی بین عرضه داخلی و خارجی محصول است. برای ایجاد این تعادل در بازار ارزی جهانی روش های مختلفی استفاده می شود. برای مثال جذابیت محصولات تولیدی در ایران برای مصرف کننده خارجی افزایش پیدا می کند. این یکی از اصلی ترین فواید تغییرات ارزی است. به موجب این اثر گذاری تاثیرات قیمت دلار بر آهن برای مصرف کننده های داخلی بیشتر خواهد بود. در نتیجه قیمت های پیشنهادی متعادل تر و بازار کنترل خواهد شد.

از دیگر دلایل افزایش قیمت دلار بر آهن می توان به تامین هزینه حمل و نقل کالاهای صادراتی اشاره کرد. بخشی از هزینه حمل و نقل به صورت مستقیم از همین تغییرات جهشی قیمت دلار تهیه می شود. این نوسانات ارزی به صورت مستقیم بر روی قیمت آهن تاثیر می گذارند. قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضای نهایی بازارهای جهانی تعیین می شوند. بررسی اقتصاد کلان کشورهای همسایه به خوبی ارتباط جهش قیمت دلار و تاثیرات آهن بر قیمت آهن آلات را به ما نشان می دهد.

بخشی از تاثیرات قیمت دلار بر آهن در قالب پیش بینی های از قبل مشخص شده در ادامه بیان می شود. در برخی موارد کارشناسان اقدام به پیش بینی های خاصی در زمینه تعیین قیمت نهایی آهن می نمایند.

پیش بینی تاثیرات قیمت دلار بر آهن

تاثیرات قیمت دلار بر آهن در زمان تغییر قیمت دلار از 31 هزار تومان به 37 هزار تومان به اوج خود رسید. با افزایش تقریبی قیمت دلار از مرز 42 هزار تومان محدوده جدیدی برای جهش های ناگهانی قیمت آهن مشخص شد. البته در این مسیر چندین مورد بی ثباتی و کاهش قیمت تا مرز 31 یا حتی 25 هزار تومان مشاهده شده است.

تاثیرات قیمت دلار بر آهن نشان می دهد که این بی ثباتی در بازار آهن آلات نیز دقیقا ایجاد شده است. پیش بینی های انجام گرفته در این زمینه به صورت نسبتا دقیق و کارشناسی شده انجام می شود.

جستجو مطالب و خبر ها