دسته بندی محصولات
اخبار و مقالات

دلایل افزایش قیمت آهن الات

دلایل افزایش قیمت آهن الات

 علت افزایش قیمت آهن الات


ایجاد برخی التهابات سیاسی در کشور موجب شد تا بانک مرکزی با دلالان بازار ارز مقابله کرده و درصدد کاهش هیجانات این بازار پرهیاهو برآید. روز گذشته شاهد نوسانات بازار ارز بوده ایم بصورتی که نوسانات ارز بر دیگر بازار های کالایی از جمله بازار آهن و فولاد نیز اثر گذار بوده است. از طرفی اکثر تولید کنندگان و عرضه کنندگان بازار فولاد کشور از ادامه روند کاهش قیمت که حاصل تنظیم بازار بوده است بسیار شکایت داشته و در این راستا با وجود تلاش های بسیار برای افزایش مجدد قیمت آهن الات در بازار، با توجه به تمهیدات کمیته تخصصی تنظیم بازار آهن کشور تا حدود زیادی به در بسته خورده اند.
به گزارش آهن نیک در اخبار بازار آهن، با وجود کاهش بیش از 1500 تومانی نرخ ارز طی دو هفته اخیر که نتیجه تلاش بانک مرکزی بوده است، از روز گذشته چالش جدیدی در این بازار رخ داده که نشی از فعالیت های گروهی عرضه کنندگان فولاد در بازار داخلی می باشد و با وجود کاهش تقاضای واقعی در این بازار، احتمال افزایش کوتاه مدت قیمت آهن الات وجود دارد.
خبر های بازار آهن حاکی از پیش فروش محصولات فولادی سازان از ده روز اخیر می باشد که مشتریان بصورت شتاب زده قبل از اجرایی شدن تحریم های فولادی ایران از سوی امریکا محصولات مورد نیازشان را پیش خرید کرده که همین امر موجب تکمیل ظرفیت سهمیه صادراتی ایران شده است.
وجود این نشانه ها خبر از یک موج افزایش قیمت در بازار می هد، موجی که اکثر کارشناسان معتقدند ماندگاری و اثر گذاری چندانی بر این بازار نخواهد داشت.
یقینا نظر قاطع کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور مبنی بر کاهش قیمت ها نقش بسیار زیادی در تعیین وضعیت بازار آهن کشور خواهد داشت.

به گفته برخی فعالان بازار فولاد متاسفانه سیاست غلط ارزی در حال تسری به بازار فولاد است. از جمله این سیاست ها بخش نامه اخیر وزارت صمت در رابطه با کنترل دستوری قیمت هاست. این قبیل حرکات به همراه عرضه های محدود در بورس کالا ( چنانچه در دو هفته گذشته عرضه قابل توجه و مکفی برای نیاز بازار وجود نداشت ) موجب فشرده شدن قیمت فولاد و محصولات فولادی خصوصا قیمت ناودانی نبشی و میلگرد گردید و در نهایت سبب ایجاد یک موج انفجاری خواهد شد.

در حال حاضر فعالیت های جدید بانک مرکزی مبنی بر مهار التهابات بازار ارز موجب ایجاد شوک جدیدی به بازار خواهد شد که غیرقابل پیش بینی می باشد.
در شرایط فعلی افزایش قیمت اهن الات همچنان ادامه دارد و در روز جاری شاهد ادامه این روند در بازار بوده ایم. پیش بینی اکثر فعالان بازار از وضعیت قیمت اهن آلات در هفته جاری ادامه این روند تا پایان هفته می باشد و به مصرف کنندگان توصیه کرده اند که در خرید خود شتابزدگی نکنند.

فرض کنید در جایی از کشور، تولیدکنندگانی محصولاتی با کیفیت را تولید می‌کنند. از طرف دیگر هم خریداران در سراسر کشور به دنبال چنین محصولی می‌گردند. به دلایل متفاوتی مثل عدم اطلاع رسانی درست و رفتار سنتی بازار، محصول تولیدکننده نمی‌تواند به درستی در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد. در این صورت هم کار تولیدکننده و هم کار مصرف‌کننده، راکد می‌شود.

عرضه های غیر منطقی بورس و افزایش هیجانات بازار

بنا بر شنیده ها شمش قوس در روز شنبه در بازار و در معاملات رسمی در محدوده ۳۲۰۰ تا ۳۲۵۰ تومان و شمس القایی هم بین ۳۰۷۰ تا ۳۱۵۰ تومان عرضه شده و این خود جذابیت عرضه شمش فولاد خوزستان را نشان می‌دهد.سیگنالی که معامله شمش خوزستان به بازار داد به نوعی سبب شد که قیمت پروفیل نیز افزایش یابد به طوری که که در روز گذشته قیمت پروفیل بین ۳۸۸۰ تا ۴۰۰۰ تومان اعلام قیمت شده است به عنوان مثال پروفیل از ضخامت ۲ میل هیربد ۴۰۰۰ تومان اعلام نرخ شده است.

بازار فعلا و به هر دلیل تشنه است؛ بروز هیجانات خرید بدون هیچ توضیحی فرجام این عرضه را تبیین می نماید : رقابت تا سقف مجاز ۱۰ درصدی و انجام معامله با نرخ حداکثری ۲۵۷۴۰ ریال و با احتساب ۹ % مالیات ارزش افزوده مجددا فرجام این معامله را به رقم نهایی ۲۸۰۵۶ ریال خواهد رساند؛ که فعلا و در شرایط کنونی لقمه چرب و نرمی برای نوردی ها به حساب می آید.