دسته بندی محصولات
آهن یکتا

هر آنچه باید در مورد قوطی پروفیل بدانید

درباره قوطی پروفیل بیشتر بدانید‌

پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد، پروفیل‌های ساختمانی به آن دسته از پروفیل‌هایی اطلاق می‌شود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند مانند در و پنجره‌های آلومینیومی و... در حالی که پروفیل‌های صنعتی به آن دسته از محصولاتی اطلاق می‌شود که در صنایع مختلف همچون خودروسازی، نظامی و... به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و در این راستا دانش فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرند به طوری که امکان تولید قطعات خاص با ویژگی‌های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل‌ ساختمانی وجود نخواهد داشت.

پروفیل ها مقاطعی چهارگوش هستند که بصورت آهن واستیل و آلومینیوم بکار می روند. پر کاربرد ترین آن ها نوع آهنی می باشد که در ضخامت های متفاوتی تولید می شود. یکی از مولفه هایی که از آن برای شناخت پروفیل ها استفاده می کنند، ضخامت یا گوشت آن می باشد.قوطی هایی که ضخامت آن ها در بازه 0/6 تا 1/5 می باشد، اصطلاحا سبک بوده و مبلی نامیده می شوند. قوطی های 2 تا 3 میل ساختمانی و 4 میل به بالا صنعتی می باشد میزان وزن هر قوطی به ضخامت آن وابسته می باشد و هرچه ضخامت آن بیشتر باشد، وزن آن بالاتر است.پروفیل ها مولفه دیگری به نام ابعاد نیز دارند که کوچک ترین ابعاد آن ها 10*10 میلیمتر و بیشترین آن500*500 میلیمتر است.

 کابرد قوطی پروفیل ها اغلب در ساخت درب و پنجره های آهنی می باشد. انواع پروفیل ها با سطح مقطع مستطیل برای ساخت نرده راه پله ها استفاده می شود و از قطی های مربع برای پایه های صندلی و یا برای پوشش سقف ها استفاده می شود قیمت قوطی پروفیل ها با تاثیرپذیری از قیمت آهن آلات دچار نوسان می شود که یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول نرخ سنگ آهن روز دنیا می باشد. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر لیست قیمت پروفیل ها در بازار می توان به قیمت نفت و یا حمل و نقل آن ها اشاره نمود. اگرچه قیمت پروفیل ها در مقایسه با قیمت آهن آلات دیگر کمتر دچار نوسان می شود و روند آرام تری را در بازار طی می کند. از جمله کارخانه های داخلی تولید کننده قوطی پروفیل می توان به کارخانه جهان پروفیل، پروفیل تهران شرق، پروفیل صدرا و پروفیل صابری اشاره نمود که همگی تحت استاندارد های موجود داخلی محصولاتشان را به خط تولید می رسانند