دسته بندی محصولات
آهن یکتا

هر آنچه باید در مورد ورق بدانید

درباره ورق بیشتر بدانید‌

یکی از پرکاربرد ترین مقاطع آهن ورق های فولادی می باشد که در اکثر صنایع بکار می روند. این ورق ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به ورق های گالوانیزه، ورق های روغنی،ورق های سیاه و رنگی اشاره نمود. هر یک از این ورق ها دارای مولفه های ضخامت، عرض و طول می باشد. برخی از این ورق ها بصورت رول تولید شده و ابعاد دقیقی ندارند و به نسبت نیاز برش می خورند.

 ورق سیاه (ورق گرم)

 ورق های سیاه یا نورد گرم یا ورق گرم در دسته ورق های پرکاربرد قرار می گیرد. از این ورق های در صنایع مختلف استفاده می شود که از جمله کاربرد های آن می توان به تانکر سازی، خودرو سازی و مخازن خاص اشاره نمود. این ورق ها درای استاندارد های متفاوتی هستند که با ST نمایش داده می شوند. همانند ورق ST33 و یا ورق ST37 که تفوتشان در میزان کربن آن ها می باشد.ورق هایی که دارای کربن کمتری هستند انعطاف پذیرتر می باشند. ورق های ST37 که بیشترین کابردشان در صنعت ساختمان سازی است، منعطف بوده و در کارهای سد سازی و پروژه های پتروشیمی نیز از آن ها استفاده می شود. ورق های سیاه به دو صورت رول و شیت به بازار وارد می شوند. ورق هایی تا ضخامت 15 میل بصورت رول و شیت تولید شده اما ورق های 15 میل به بالا تنها بصورت شیت تولید می شوند.

ورق روغنی (ورق سرد)

ورق های نورد سرد یا روغنی در دسته ورق های فولادی قرار دارند که با استفاده از روش نورد سرد بصورت روغنی تولید می شوند.در فرایند تولید ورق های رو غنی، ورق های با ضخامت بالا به ضخامت های پایین تبدیل شده و این ورق ها بدلیل ظاهر زیبایی که دارند اکثرا در شکل ظاهری محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های روغنی نیز به سه دسته ST12 و ST13 و ST14 تقسیم می شوند. ورق های ST12 ورق های معمولی، ST13 نیمه کشش و ST14 فوق کشش می باشد. ضخامت ورق های روغنی از 0/3 میلی متر تا 3 میلی متر می باشد. این ورق ها در دو عرض 1000 و 1250 میلی متر تولید می شوند. کارخانه های داخلی تولید کننده ورق های روغنی عبارتند از: ورق روغنی فولاد مبارکه، ورق روغنی هفت الماس و ورق روغنی فولاد غرب که بیشترین تولیدات را در میان دیگر کارخانه ها دارند. از ورق های روغنی در تولید ورق های گالوانیزه سفید استفاده می شود. با توجه به همین امر، ورق های گالوانیزه نیز از ورق های روغنی ساخته می شوند.

ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه دارای پوششی از جنس روی می باشند که مقومت ورق را در برابر زنگ زدگی بالا می برند. از این ورق ها در ساخت لوازم خانگی بسیار استفاده می شود. ورق های گالوانیزه به دو صورت رول فرمینگ و فابریک تولید می شوند. ورق های رول فرمینگ از ضخامت 0/18 میلی متر تا ضخامت 6 میلی متر با دو عرض 1000 و 1250 میلی متر تولید می شود. ورق های فابریک نیز در ابعاد 1000*2000 و 1250*2500 تولید می شوند. وزن هر رول این ورق ها بین 5 تا 7 تن می باشد.

 ورق رنگی

 ورق های رنگی بصورت رنگ پاشی بر روی ورق های گالوانیزه در کوره های رنگ پاشی تولید می شوند. رنگی کردن ورق های گالوانیزه موجب افزایش مقاومت آن ها در برابر رطوبت و خوردگی می شود. از این ورق ها در صنعت ساختمان، لوازم خانگی و... استفاده می شود. استفاده این ورق ها اغلب برای زیبایی می باشد. این ورق ها در رنگ های آبی، سفید ، قرمز، قهوه ای و... تولید می شود که هرکدام دارای کد رنگ منحصر بفردی می باشد. از دیگر انواع ورق های فولادی می توان به ورق اسیدشویی، ورق کرکره، و ورق قلع اندود اشاره نمود. ورق های اسید شویی از ضخامت 1/5 تا 6 میل بصورت رول و شیت تولید می شوند. برای بهبود کیفیت ورق های سیاه و همچنین تمیز شدن سطح اکسید روی از عمل اسیدشویی استفاده می کند.

ورق های کرکره از ورق های گالوانیزه یا رنگی ساخته می شود که بصورت کرکره در می آورند. این ورق ها در دو عرض 1000 و 1250 میلی متر تولید می شوند و اکثر برای سقف های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید ورق

مجموعه ی آهن یکتا هم اکنون این افتخار را دارد که انواع میلگرد تولیدی شرکت های معتبر را در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مصرف کنندگان و خریداران انواع ورق در سراسر ایران قرار دهد. شما خریداران و مصرف کنندگان می توانید جهت تهیه ی انواع ورق و همچنین کسب اطلاعات بیشتر با کانالهای ارتباطی ما تماس حاصل بفرمایید. به علت نوسانات قیمت برای خرید ورق و استعلام قیمت تماس بگیرید.

06 شهریور 1400

ورق نایمونیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ورق نایمونیک ورق نایمونیک یا سوپر آلیاژها ، آلیاژ هایی هستند که چندین مشخصه اصلی دارند از جمله : قدرت مکانیکی عالی ، مقاومت در برابر تغییر شکل های حرارتی ، پایداری و استحکام خوب سطوح و مقاومت در برابر خوردگی و اکسیده شدن . ساختار کریستالی فولادهای سوپر آلیاژ معمولا به صورت آستنی...

ادامه مطلب
17 شهریور 1400

ورق اکسین چیست و چه کاربردی دارد؟

کارخانه فولاد اکسین خوزستان شرکت فولاد اکسین خوزستان با هدف تکمیل حلقه گمشده زنجیره تامین صنایع نیازمند به ورق های عریض فولادی و عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین سازی و رفع نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور به ثبت رسید. شرکت فولاد اکسین خوزستان با بهر...

ادامه مطلب
15 تیر 1400

بهترین تولیدکنندگان ورق گالوانیزه کدام شرکت ها هستند ؟

در این بخش به سراغ کارخانه‌های برتر ورق گالوانیزه در ایران خواهیم رفت. در نظر داشته باشید که طی سال‌های اخیر میزان تولید این محصول در کشور با افزایش چشمگیری همراه بوده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با 5 مورد از بهترین تولیدکنندگان ورق گالوانیزه در ایران آشنا شوید...

ادامه مطلب