دسته بندی محصولات
اخبار و مقالات

تاثیرات محدودیت‌ها و قطعی برق شرکت‌های فولادی

تاثیرات محدودیت‌ها و قطعی برق شرکت‌های فولادی

محدودیت‌های شدید و قطعی برق شرکت‌های فولادی 

به گزارش چیلان، خبر بد هفته گذشته، تداوم محدودیت‌های شدید و قطعی برق شرکت‌های فولادی علی‌رغم وعده‌های وزارت نیرو مبنی بر کاهش محدودیت‌ها بود. مدیران شرکت‌های فولادی در هفته گذشته به محدودیت‌های اعمال‌شده برای مصرف برق فولادی‌ها اعتراض کردند و خواستار رفع یا کاهش این محدودیت‌ها شدند.

برهم خوردن تعادل بازار و گرانی‌های کاذب

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان در این باره اظهار داشت: علی‌رغم مخالفت‌های گسترده و نارضایتی فعالان عرصه‌صنعت، طرح افزایش ۵ برابری بهای برق صنایع فولادی و معدنی از ابتدای سال جاری به تصویب رسید و شکل اجرایی به خود گرفت و باعث افزایش ۲۰ درصدی هزینه‌های تولید شمش فولادی شد. در چنین شرایطی انتظار بر این بود که برق‌رسانی به صنایع، روندی مستمر و پایدار به خود بگیرد که عملا در سه‌ماهه‌ی اول سال نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه محدودیت‌های برقی به اوج خود رسید. ابراهیمی کاهش تولید شمش را نتیجه مستقیم محدودیت‌های برق دانست و افزود: در سه ماهه‌ی اخیر محدودیت‌های برق باعث افت تولید فولاد و در نهایت افزایش قیمت در بازار شده است. قطعا تداوم چنین شرایطی علاوه بر ضرر مالی،‌ باعث برهم خوردن تعادل بازار و گرانی‌های کاذب می‌شود. بهترین رفتار در چنین شرایطی پایش مصرف کشور و تقسیم‌بندی منصفانه‌‌محدودیت‌های برق از سوی وزارت نیرو است.

خسارات و آسیب‌های ناشی از قطعی برق

مهندس ناصر تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان ظرفیت‌های تولید برق این شرکت و همکاری خوبی که با وزارت نیرو داشته است، گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، علاوه بر نیروگاه برق ۵۰۰ مگاواتی، حدود ۱۰ مگاوات تولید انرژی برق خورشیدی و ۲۵ مگاوات نیز از طریق نیروگاه گازوئیلی راه‌اندازی و به مدار اضافه کرده است ولی علی‌رغم تمامی این همکاری‌ها از طرف شرکت، وزارت نیرو کمترین همکاری را با ما داشته است. در حال حاضر کوره ذوب و قسمت فولادسازی تعطیل شده است. کاهش تولید ۱۰۰ هزار تنی شمش فولادی که موجب تحمیل خسارات مالی بسیار به شرکت شده است از جمله خسارات و آسیب‌های ناشی از  قطعی برق است.

توقف برخی از خطوط کارخانه و یا کاهش تولید

نادر جعفر یوسفی مدیرعامل شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در این‌باره عنوان کرد: برخی از موانع مانند محدودیت‌های ناشی از مصرف برق شرایط را برای این گروه فولادی دشوار کرده است. محدودیت‌های پیش آمده طی ۲ ماه اخیر، باعث توقف برخی از خطوط کارخانه و یا کاهش تولید شده است و این شرایط، ضرر و زیان فراوانی را برای گروه صنعتی فولاد ایران درپی داشته است. توقف و یا کاهش بهره‌برداری از خطوط تولید به کاهش درآمدهای این شرکت منجر شده است که برای جبران زیان‌های پیش آمده باید منابع مالی جدیدی ایجاد شود.

آسیب جدی و بسیار زیادی به تجهیزات 

مهندس ایمان عتیقی مدیرعامل شرکت گل گهر نیز در این‌باره گفت: با توجه به شرایطی که در حال حاضر به صنایع تحمیل شده است، در زمینه تامین برق مورد نیاز واحد‌های تولیدی بسیار گله‌مندیم. کاهش بین ۱۰ تا ۹۰ درصدی مصرف برق در طول این دوره، موجب آسیب جدی و بسیار زیادی به تجهیزات و همچنین صنایع زیردستی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شده است.

نامه هفته

 انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای خطاب به قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت که شرایط بحرانی در تأمین برق صنایع فولاد، باعث تحمیل خسارات سنگین روزانه به زنجیره فولاد و اقتصاد کشور شده و به طور میانگین بیش از ۸۵ درصد تولید واحدهای فعال زنجیره فولاد را به تعطیلی کشانده است که قطعاً تبعات نامطلوب آن بر بازار داخلی و صادراتی فولاد ایران در ماه‌های آینده بیش از زمان کنونی پدیدار خواهد شد. این انجمن، برنامه‌ریزی تولید عادلانه و متوازن برای کلیه صنایع انرژی‌بر در شرایط بحرانی فعلی و پرهیز از قرار گرفتن همه بار کمبود برق بر دوش صنایع فولاد و سیمان را خواستار شد.

بهترین نماد زنجیره فولاد در بازار سهام در هفته گذشته را باید کچاد دانست. در هفته گذشته سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بازدهی ۸.۸ درصدی بالاترین رشد قیمت هفتگی را در میان نمادهای زنجیره فولاد به خود اختصاص داد.

ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا

در هفته‌ای که گذشت ۵۹ هزار و ۶۷۷ تن، انواع محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته ۹۳۸.۲ میلیارد تومان بود.

پردرآمدترین شرکت فولادی

ذوب آهن اصفهان در هفته گذشته پردرآمدترین شرکت فولادی بود.

تولید میلگرد سایز ۵۰

خبر خوب هفته: اضافه شدن تولید میلگرد سایز ۵۰ به سبد محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان و صادرات نخستین محموله از فولاد خراسان به قزاقستان بود.